Konkurs recytatorski „Słowem malowane…” poetycki świat Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej – 27.03.2025 rok

27 marca 2025 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. Słowem malowane… , podczas którego można było wysłuchać wierszy niezwykłej poetki – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w interpretacji uczestników konkursu – uczniów naszej szkoły oraz w wykonaniu niespodziewanego gościa, pana komisarza Wiktora Kaczmarka – nauczyciela naszej szkoły, którego również oczarowała poezja bohaterki spotkania.

Recytatorzy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, przedstawiając  własne  interpretacje wierszy poetki w sposób bardzo osobisty i wzruszający.  A nam, uczestniczącym w tym wydarzeniu, żyjącym w nieustannym zgiełku współczesności, w świecie przepełnionym technologią i prozą szkolnych obowiązków, miło było zatrzymać się na chwilę, by posłuchać poezji pełnej emocji, wrażliwości i delikatności w wyjątkowym wykonaniu uczniów z klas: II d, III a i V ab.

Komisję konkursową oraz widzów najbardziej zachwyciły recytacje:

  • Ines Banasik – uczennicy klasy III a, która przedstawiła wiersz pt. Skazańcy i zajęła I miejsce w konkursie;
  • Pawła Sulickiego z klasy II d, prezentującego utwór Zabity w górach – uczeń zajął II miejsce w konkursie;
  • Nadii Czerwińskiej – uczennicy klasy II d, która za recytację Salamandry zajęła III miejsce. 

Nagrodę specjalną za pięknie wykonanie piosenki Pocałunki do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej otrzymała obdarzona anielskim głosem Marianna Fabich z klasy IV ab.

Gratulujemy serdecznie, nie tylko laureatom, ale również wszystkim uczestnikom konkursu. Podziwiamy Wasz talent i odwagę!

Podczas spotkania mieliśmy także okazję  głębiej zanurzyć się w fascynujący świat Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Magda i Oliwier z klasy III a, łącząc fakty z ciekawostkami z życia poetki, posiłkując się wyświetlanymi na dużym ekranie  fotografiami, obrazami  oraz dokumentami, przeprowadzili  nas przez barwne życie autorki – szczęśliwe dzieciństwo i młodość, historię miłości, kolejnych mężów, poezji, malarstwa aż do ostatnich trudnych – naznaczonych wojną i długotrwałą chorobą, lat życia autorki.

Dziękujemy organizatorkom oraz uczniom z klasy II d i III a za przygotowanie dzisiejszej uroczystości dedykowanej artystce, która pozostawiła niezatarty ślad w historii polskiej poezji. Dzisiaj jej twórczość, pochodząca z okresu przedwojennego, wciąż cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród muzyków…. o czym świadczy duża liczba naszych szkolnych artystów – uczestników konkursu recytatorskiego Słowem malowane.

Skip to content