Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci będącego częścią Programu Uczenie się przez całe życie”
Projekt dotyczy dwutygodniowej praktyki zawodowej w ramach kształcenia zawodowego młodzieży – uczniów klasy trzeciej technikum o kierunku technik budownictwa. Wyjazd beneficjentów planowany jest na maj 2013 roku, grupa liczyć będzie 16 uczniów i 2 opiekunów. Miejscem praktyki jest Frankfurt nad Odrą.
Uczestnictwo w praktykach zagranicznych stanowić będzie cenne uzupełnienie edukacji zawodowej. Uczniowie uzupełnią swoje doświadczenie zawodowe o umiejętności związane z rzemiosłem murarskim ( tradycyjne i nowoczesne metody wznoszenia murów).
Grupę partnerską tworzą Zespół Szkół Technicznych w Elblągu jako beneficjent oraz Zakład Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina-Brandenburgii. Program będzie przeprowadzony podczas praktycznej nauki zawodu zgodnie z metodyką niemiecką pod nadzorem doświadczonych instruktorów. Uczniowie będą doskonalić swoje umiejętności na materiałach dostępnych w warsztatach.
Celem projektu jest przede wszystkim rozwój zawodowy uczestników przez zdobycie doświadczenia warsztatowego za granicą, ale równie ważny będzie rozwój osobisty, doskonalenie językowe, poszerzenie horyzontów światopoglądowych, poznanie kultury pracy w Niemczech, co zwiększy mobilność absolwentów szkoły zarówno na krajowym, jak i europejskim rynku pracy.
Staż jest integralnie związany ze ścieżką kształcenia uczniów w kraju. Grupa partnerska uzgodniła czas trwania stażu na dwa tygodnie, podjęto także ustalenia co do treści programowych, biorąc pod uwagę dotychczasowe umiejętności uczniów.
Organizacja partnerska przygotuje dla każdego uczestnika certyfikat potwierdzający zakres odbytego szkolenia w BFW i nabyte umiejętności. Będzie on także potwierdzeniem umiejętności językowych na określonym poziomie . Planuje się również uzyskanie dokumentu Europass Mobility – dokument ten będzie poświadczeniem uczestnictwa w europejskiej ścieżce szkolenia, wykazując umiejętności i doświadczenie zawodowe zdobyte za granicą.
Organizator zapewni uczestnikom kompleksową pomoc w przygotowaniach do podjęcia stażu, pobytu w Niemczech oraz w powrocie do kraju i ocenie rezultatów.
W szczególności szkoła zapewnia:
– szkolenie pedagogiczno-kulturowo-językowe uczestników
– transport z miejsca zamieszkania do miejsca docelowego i z powrotem (przejazd autokarowy),
– zakwaterowanie i wyżywienie na czas pobytu za granicą (za pośrednictwem partnera przyjmującego, dysponującego odpowiednim zapleczem hotelowym),
– uzyskanie dokumentów uprawniających do leczenia za granicą w ramach ubezpieczenia społecznego,
– ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na czas podróży i pobytu za granicą oraz od odpowiedzialności cywilnej,
– wyposażenie uczestników w odpowiednią do branży odzież ochronną,
– w porozumieniu z partnerem organizację czasu wolnego,
PARTNER ZAGRANICZNY
www.bfw-bb.de
Zakład Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii utrzymuje w rejonie Brandenburgii Ośrodki Kształcenia Zawodowego, które zajmują się kształceniem na poziomie szkoły średniej, dokształcaniem i przekwalifikowaniem zawodowym oferując 2200 miejsc nauki oraz internaty młodzieżowe z zapleczem gastronomicznym.
300 stałych pracowników Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego zebrało na przestrzeni lat ogromną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie kształcenia młodzieży niemieckiej, jak również kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych obywateli innych państw.
Centrum Kształcenia Zawodowego/Frankfurt nad Odrą-Wriezen specjalizuje się w organizacji praktyk w zakresie renowacji zabytków i pomników, budownictwa drewnianego, budownictwa betonowego i naprawy konstrukcji żelbetowych. Programy kursów są stale udoskonalane a warsztaty wyposażone w nowoczesne narzędzia i urządzenia, pozwalające praktykantom na zdobycie umiejętności na bardzo wysokim poziomie.
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie mobilności Leonardo da Vinci, lista osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie Leonardo oraz harmonogram zajęć znajdują się w dokumentacji Szkoły.